Кафедра іноземних мов
Історія кафедри
У 1961р. в Чернігівському педагогічному інституті (так він тоді називався) було створено секцію іноземної мови. З 1961 по 1965 рік зав. секцією була ст. викл. Роговик Т.Д.
З 1-го вересня 1965 р. в Чернігівському державному педагогічному інституті ім. Т.Г.Шевченка організований факультет підготовки вчителів англійської мови. Набір – 50 чоловік.
З 1 вересня 1965 р. організована в ЧДПІ ім. Т.Г.Шевченка кафедра іноземних мов.
З 1965 по 1966 р. зав. кафедрою була ст. викладач Роговик Т.Д.
Відповідно до наказу Міністерства освіти УРСР № 34 від 20 лютого 1968 р. факультет називається “факультет англійської мови”.
З 1966 р. по 1988 р. кафедру очолював ст. викладач, а пізніше канд. філологічних наук, доц. Градобик М.С.
З 1988 по 1993 р. на посаді зав. кафедри перебувала канд. філологічних наук, доцент Шаволіна С.Н.
З 1993 по 1996 р. кафедру очолював канд. філологічних наук, доц. Куций В.В.
У зв‘язку з відкриттям нової спеціальності “історія та англійська мова” створена у складі кафедри іноземних мов “секція англійської філології”.
У 1993 р. створена кафедра англійської філології.
Відкрита спеціальність “початкове навчання і англійська мова”.
До 1996р. викладачі кафедри забезпечували навчально-виховний процес лише на немовних факультетах (фізико-математичному, індустріально-педагогічному, історичному, хіміко-біологічному, фізичного виховання і початкового навчання).
З 1-го вересня 1996 року кафедру очолювала канд. пед. наук, доц. Іванишина В.П.
З вересня 2009 р. кафедру очолювала канд. пед. наук, доц. Стеченко Т.О.
З 2015 року кафедру іноземних мов очолює кандидат педагогічних наук, доцент Городнича Л.В.
З 2006 року і по сьогодні викладачі кафедри забезпечують викладання іноземних мов для студентів як мовних, так і не мовних спеціальностей.
![](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/11/загальне-фото-1024x641.jpg)
Кафедра забезпечує викладання іноземних мов на факультетах університету, а також здійснює мовну підготовку аспірантів. Викладачі кафедри забезпечують фахову підготовку здобувачів за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» і «магістр» на денній та заочній формах навчання. Основними напрямками роботи кафедри іноземних мов є практична іншомовна підготовка студентів курсів з вказаних дисциплін; поглиблена теоретична підготовка студентів під час виконання ними курсових робіт з іноземної мови; поглиблена практична підготовка під час проходження магістрами практики на немовних спеціальностях. Кафедра забезпечує викладання таких дисциплін:
- -Англійська мова
- -Граматика англійської мови
- -Іноземна мова (General English)
- -Іноземна мова (Professional English)
- -Іноземна мова (англійська)
- -Іноземна мова (англійська) за професійним спрямуванням
- -Іноземна мова (німецька)
- -Іноземна мова в академічному спілкуванні
- -Іноземна мова для істориків
- -Основи наукової комунікації іноземною мовою
- -Наукова комунікація іноземною мовою
- -Практика усного та писемного мовлення
- -Практична граматика
- -Практичний курс другої іноземної мови (німецької)
- -Спецкурс з підготовки до ЄВІ
- -Особливості навчання англійської мови у початковій школі
- -Німецька мова
- -Ділова іноземна мова (німецька)
- -Методика навчання англійської мови в ЗЗСО
- -Англійська для професійного розвитку
- -Ділова іноземна мова
- -Мовний коучінг (англійська)
- -Англійська для працевлаштування
- -Особливості кембриджських методів і підходів
Кафедра має значний науковий потенціал. Дослідження проводяться у двох напрямах: «Пріоритетні напрями формування в студентів вищих навчальних закладів професійної іншомовної компетентності» та «Інноваційні методи, прийоми та засоби навчання німецької мови як другої іноземної». Зміст досліджень висвітлюється у наукових публікаціях та методичних рекомендаціях, які використовуються в навчальному процесі.
Кафедра іноземних мов проводить семінари, воркшопи з проблем з методики викладання іноземних мов на мовних та немовних спеціальностях, використання інформаційних технологій в навчанні, проблеми оцінювання якості мовної підготовки майбутніх вчителів та викладачів, організація дистанційного навчання іноземної мови. Члени кафедри беруть участь у міжнародних проєктах, тренінгах, науково-практичних конференціях.
Усі члени кафедри мають облікові записи у Google академії та ORCID. Кафедра іноземних мов з грудня 2017 року встановила зв’язки з міжнародною організацією DAAD та за її підтримки проводить науково-методичні семінари для викладачів ЗВО та вчителів шкіл. Викладачі кафедри є членами громадської організації «Асоціація викладачів англійської мови «Тісол-Україна» (TESOL-Ukraine), міжнародної філії TESOL, Inc
- –Городнича Л.В. Участь у грантовій програмі “Інфомедійна грамотність: навчись сам – навчи інших” міжнародного проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», що реалізується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольств Великої Британії та США в Україні у партнерстві з Міністерством освіти і науки України й Академією Української Преси. Грантова угода № FY21-L2D-Ed-FAA-CHE (2020 – 2021р.р.).
- –Городнича Л.В. Участь у міжнародному науково-педагогічному проєкті NETTING – 101127022 – GAP-101127022, який отримав грантову підтримку за програмою Еразмус+, напрямок ЖАН МОНЕ. Тривалість проєкту 36 місяців, починаючи з 1 вересня 2023 року.
- –Грицик Н.В. Участь у міжнародному освітньому гранті «Pre-Service English Teacher Methodology Program for Pedagogical Universities» за програмою сприяння Міжнародної благодійної організації «Консорціум із удосконалення менеджмент-освіти в Україні» та підтримки Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні та Міністерства освіти і науки України (з грудня 2021 року і по теперішній час);
- –Грицик Н.В. Участь у міжнародному освітньому гранті Online course «Peer Development of Language Learning Tools» в колоборації з Osnabruck University (вересень–грудень, 2022);
- –Грицик Н.В. Робота гостьовим лектором у ЗВО країни, яка входить до Організації економічного співробітництва та розвитку та/або Європейського Союзу, а саме у UNIBIZ (Bolzano, Italy) (червень-вересень, 2022р).
- –Торубара О.А. Стипендіат Британської академії наук. Наукове стажування в якості запрошеного професора в Ланкастерському університеті (Великобританія), Кафедра лінгвістики та англійської мови, Факультет соціо-гуманітарних наук
- –Киян І.В. Участь у гранті Pre-Service English Teacher Methodology Program for Pedagogical Universities за програмою сприяння Міжнародної благодійної організації «Консорціум з удосконалення менеджмент освіти в Україні» та підтримки посольства США та Міністерства освіти і науки України.
Кафедра постійно розширює міжнародні зв’язки, прагнучи таким чином перебувати на вістрі сучасних світових наукових досягнень. Переважна більшість викладачів є членами різноманітних міжнародних професійних асоціацій, зокрема IATEFL Ukraine, співпрацюють з U.S. Peace Corps, British Council та DAAD, Інститутом Гете, Асоціацією українських германістів, Австрійською службою обмінів та Фонду імені Ханса Зайделя.,громадської організації «Асоціація викладачів англійської мови «Тісол-Україна» (TESOL-Ukraine), міжнародної філії TESOL.
Протягом 2007-2015 рр. волонтери Корпусу миру США, з-поміж яких і досвідчені викладачі зарубіжних ЗВО, у межах проекту “Викладання англійської мови як іноземної” були залучені до проведення занять з “Практики усного і писемного мовлення англійською мовою”, “Практична граматика”.
Набуває поширення практика стажувань викладачів кафедри іноземних мов за кордоном: у листопаді 2016 року доц. Грицик Н.В. проходила стажування у Західно-Фінляндському Коледжі Університету Турку; доц. Торубара О.А. проходила стажування у Літній школі професійної майстерності від LexicalLab з Hugh Dellar and Andrew Wakley в Metropolitan University (м.Лондон, 3 червня – 14 липня 2017 року.); викл. Панзига О.М. влітку 2019 року проходила стажування у Фольксхохшуле (м. Мюнхен) та онлайн стажування у Гете-Інституті “Цифрове літо” та “Т’юторування онлайн”(літо-осінь 2020 р)
Кафедра іноземних мов з грудня 2017 року встановила зв’язки з міжнародною організацією DAAD та організувала на базі НУЧК імені Т.Г. Шевченка міжнародні семінари: міжнародно-практичний семінар«Dialog der Kulturen: Ukraine und Deutschland» (грудень 2017 р.) “Deutschtage Mobil” (2018 р.) та «Діалог культур: Україна – Німеччина» (березень 2018р.), у межах яких, з-поміж іншого, було проведене тестування студентів і викладачів на знання німецької мови на рівень С1 (DAAD Україна). 16 жовтня 2019 року на базі кафедри іноземних мов та спільно з волонтерами міжнародної організації DAAD проведено тестування з англійської мови OnSETна підтвердження рівня володіння англійською та німецькою мовами.
Кафедра також організовує та бере участь у проведенні методичних семінарів за участю представників компанії видавництв “Longman”, “Express Publishing”, “Pearson Education” та «Hueber» для викладачів англійської та німецької мов закладів вищої та середньої освіти.
Кафедра іноземних мов співпрацює з Osnabruck University.
У жовтні 2017 року доц.Торубара О.А. виступила спікером на TEDxIvanaFrankaStEd, організованому волонтерами Корпусу миру (США) в Чернівцях.
У листопаді 2019 року на базі кафедри іноземних мов за ініціативи доц. Торубари О.А. було проведено міжнародний семінар з підвищення кваліфікації «English Teacher Development Institute on Media Literacy» за сприяння America House
З 2019 по 2021р.р. доц. Городнича Л.В. була учасником міжнародного проєкту “Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність”, який виконується Радою Міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX in Ukraine за підтримки посольств Великої Британії та США у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академія Української Преси.
Городнича Л.В. є учасницею міжнародного науково-педагогічного проєкту NETTING – 101127022 – GAP-101127022, який отримав грантову підтримку за програмою Еразмус+, напрямок ЖАН МОНЕ. Тривалість проєкту 26 місяців, починаючи з 1 вересня 2023 року.
Торубара О.А. Стипендіат Британської академії наук. Наукове стажування в якості запрошеного професора в Ланкастерському університеті (Великобританія), Кафедра лінгвістики та англійської мови, Факультет соціо-гуманітарних наук
Грицик Н.В. була гостьовим лектором у ЗВО країни, яка входить до Організації економічного співробітництва та розвитку та/або Європейського Союзу, а саме у UNIBIZ (Bolzano, Italy) (червень-вересень, 2022р).
Доц. Грицик Н.В. та старший викладач Киян І.В. беруть участь у гранті Pre-Service English Teacher Methodology Program for Pedagogical Universities за програмою сприяння Міжнародної благодійної організації «Консорціум з удосконалення менеджмент освіти в Україні» та підтримки посольства США та Міністерства освіти і науки України.
Забезпечення освітнього процесу
Всі файли, що стосуються Забезпечення освітнього процесу знаходяться за посиланням нижче:
Магістр ОП Середня освіта (Українська мова і література.Англійська мова)
Бакалавр
Нормативні документи
Склад кафедри
![Городнича](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/09/Городнича-1.jpg)
Кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри іноземних мов
![Торубара](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/11/Торубара.jpg)
Кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри іноземних мов
![Грицик](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/11/Грицик.jpg)
Кандидат педагогічних наук, доцент,доцент кафедри іноземних мов
![Уланович](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/09/Уланович.jpg)
Старший викладач кафедри іноземних мов
![Киян](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/11/Киян.jpg)
Старший викладач кафедри іноземних мов
![Лугова](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/11/Лугова.jpg)
Викладач кафедри іноземних мов
![Панзига](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/11/Панзига.jpg)
Викладач кафедри іноземних мов
![Кашпур](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/10/Кашпур.jpg)
Викладач кафедри іноземних мов
![Гавриленко](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/11/Гавриленко.jpg)
Викладач кафедри іноземних мов
![Сіроштан](https://philology.chnpu.edu.ua/wp-content/uploads/2023/11/Сіроштан.jpg)
Викладач кафедри іноземних мов