У чому ж різниця між інститутом, університетом та факультетом?
Дуже часто, а особливо у абітурієнтів, виникає питання – у чому ж різниця між інститутом, університетом та факультетом? Зараз ми з цим детально розберемося, на прикладі Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Т.Г.Шевченка.
Інститут – це галузевий заклад вищої освіти, що проводить інноваційну освітню діяльність, пов’язану з наданням вищої освіти на першому і другому рівнях за однією чи кількома галузями знань, може здійснювати підготовку на третьому і вищому науковому рівнях вищої освіти за певними спеціальностями, проводить фундаментальні та/або прикладні наукові дослідження, є провідним науковим і методичним центром, має розвинуту інфраструктуру навчальних, наукових і науково-виробничих підрозділів, сприяє поширенню наукових знань та провадить культурно-просвітницьку діяльність.
Найчастіше інститути є вузькопрофільними, тобто здійснюють професійну підготовку фахівців для певної галузі, а також за фахом суміжних галузей. У цьому головна та основна відмінність даного типу вузу.
Інститути можуть діяти у складі закладу вищої освіти як його структурні підрозділи. Інститути можуть об’єднуватись і укрупнюватись, формуючи університети.
Так, у складі Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Т.Г.Шевченка діють три інститути:
- Навчально-науковий інститут історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського;
- Навчально-науковий інститут психології та соціальної роботи;
- Навчально-науковий інститут професійної освіти та технологій.
Університет — це вищий навчальний заклад, який не лише здійснює підготовку спеціалістів різної спрямованості, але й проводить науково-дослідну роботу; це стратегічна структура, тактичними напрямками в якій займаються різні підрозділи: інститути і факультети.
В університеті об’єднується низка факультетів для підготовки фахівців високої кваліфікації з точних, природничих і гуманітарних наук. Крім освітньої функції університети є науковими установами, в яких викладачі спільно зі студентами виконують наукові дослідження. Традиційно університети мають привілей надавати своїм студентам та аспірантам наукові ступені бакалаврів, магістрів та докторів.
Отже, основне призначення університету – навчання і розвиток науки. Навчання відбувається за основним фундаментальними і прикладними науками, розвиток науки проявляється в науково-дослідній роботі. Узагальнено кажучи, університет – це навчально-науково-практичний (прикладний) комплекс, який об’єднує під своїм дахом і вчених, і учнів-студентів.
Сьогодні Національний університет “Чернігівський колегіум” імені Т.Г. Шевченка — це провідний заклад вищої освіти четвертого рівня акредитації. Інститути та факультети займаються роботою, яку університет узагальнює під своєю егідою: навчання за спеціальностями, розвиток галузей науки і прикладної діяльності, розробка досліджень та інше.
Факультет — це структурний підрозділ закладу вищої освіти, що об’єднує не менш як три кафедри та/або лабораторії, які в державних і комунальних закладах вищої освіти в сукупності забезпечують підготовку не менше 200 здобувачів вищої освіти денної та дуальної форм здобуття освіти.
Так, у складі Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Т.Г. Шевченка діють чотири факультети:
- природничо-математичний;
- фізичного виховання;
- дошкільної, початкової освіти і мистецтв;
- філологічний.
Отже, тепер вступники розумітимуть різницю, виникатиме менше питань і вони будуть більш обізнані.