Цей каркаломний девятий сезон у “EX LIBRIS”
Попри всі можливі й неможливі перепони, молодіжний аматорський театр «EX LIBRIS» цього літа завершив уже дев’ятий! театральний сезон. Роботи було багато, а творчих ідей – іще більше, тож згадаємо, чого назбиралося за рік у творчому доробку. 28 вересня 2021 року нам вдалося, випереджаючи наступ ковіду, показати виставу «Кораблі. Кораблі?» у стінах рідного Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т.Г. Шевченка. Глядачі поринули в історію, де віра у справжню любов витримала випробування часом, простором, обманом і булінгом, насиллям та відчаєм. Щодо інтелектуальних родзинок, то глядач міг «прочитати» у виставі, завдяки сценічним алюзіям, море книжок – від Біблії до творів Бранта, Свіфта, Маларме та Сабатіні. Віртуозну подорож за мотивами повісті Олександра Гріна ми густо всіяли піснями, віршами та хореографічними номерами. Режисером вистави стала наша художня керівниця театру, доцент Марина Каранда. Жанр філософського мюзиклу уможливився завдяки живому вокалу та гітарному супроводу Романа Москаленка, Влада Шмая, Євгенії Ребенок та Дарини Сороки. Ще ми провели шикарні осінні театральні інтенсиви, де старожили, разом із новачками пройшли повний курс «молодого бійця» під проводом низки тренерів.
Марина Каранда провела заняття з історії та теорії театру, розвинула риторичні вміння акторів; аспірант Анатолій Новак розповів про історію музики та подбав, щоб учасники буквально почули, як “звучали” різні епохи – від давнини до сьогодення; а доцент Валерія Вергунова за допомогою музичної ритміки створила з колективу один живий музичний інструмент. У якості тренерів для новачків виступили також випускники театру. Катерина Тверезовська підготувала цікаві вправи з тім-білдінгу. Вікторія Ліщук та Віталій Решинський – бінарно провели заняття зі сценічної пластики, Дарина Сорока і Ярослав Сінчук – з памяті фізичних дій. Висловлюємо принагідно подяку громадській організації «Голос батьків» та «Молодіжному центру» за надання локацій для наших тренінгів. Крім того, 19 січня театр «EX LIBRIS» відсвяткував День народження. На святковий концерт традиційно намагалися зібрати якомога більше випускників театру, аби пам’ять про спільну творчість продовжувала жити. Вечір пройшов тепло, весело та драйвово (та й як могло бути інакше), і новачки, і випускники мали нагоду побачити, що мистецтво аматорської сцени – це живий зв’язок поколінь та об’єднання спільними цінностями.
Три зимові місяці тривала підготовка та зйомки документально-художнього фільму «Музичні різдвяні історії». Була проведена пошуково-дослідна робота з теми «Колядки народів світу». Місцями комедійні, місцями душевні історії нам вдалося презентувати в поєднанні з реконструкцією епізодів життя відомих культурних діячів. Зйомки багатьох сцен відбувалися в Чернігівському обласному історичному музеї ім. В.В. Тарновського. У Чехії ми були свідками колізій у родині класика чеської літератури 20 ст. Карела Чапека, грузинське застілля підсолодив своєю промовою Ніко Піросмані, у австрійському містечку Обендорф-Зальцбург ми спостерігали, як відомий музикант Франц Грубер зміг витворити колядку «Тиха ніч». У Польщі – «королева колядок», написана музикантом Францішеком Карпінським, що дало нам право реконструювати перше її виконання. До США помандрували, щоб розказати про справжні людські цінності, які розквітли у житті відомої художниці Джорджі ОʼКіф, і, уявіть собі, ми навіть примудрилися стати свідками сватання французького короля до Анни Ярославівни.
Поповнила творчий доробок театру «EX LIBRIS» розвивальна читанка для дітей, що відбулася 9 січня за сприянням книгарні-кафе «Моя книжкова крамниця». Затишний балкон вмістив акторів та усіх охочих до культури дітей. Популяризація мистецтва архітектури – справа непроста. Але театралізоване читання енциклопедії пройшло з великим успіхом. Лелека Олесь у виконанні Ярослава Сінчука літав від Мілану до Мадриду, оповідавши цікавинки про християнські собори через захопливу гру з глядачами. У знак вдячності за експериментальний жанр – заклад пригостив учасників театру кавою, тож одразу після виступу випала чудова нагода зробити традиційний “розбір польотів”
Не забуває «EX LIBRIS» волонтерські проєкти до дня Святого Миколая. Незмінним виконавцем ролі святого і тренером молоді з питань анімації є випускник Сергій Тимощук. Так, 18 грудня 2021 року в приміщенні Туристично-інформаційного центру актори провели змістовну акцію «Скринька Святого Миколая» для дітей воїнів АТО і повторили традиційну святкову програму 19 грудня у соціально-реабілітаційному центрі с. Хмільниця.
14 лютого ми виділили нову активність зі своїми глядачами – до дня дарування книжок філологи-актори Олександр Білогура та Уляна Гончар придумали і провели літературознавчу вікторину, адже назва театру зобов’язує до мистецьких святкових цікавинок. Книги продовжимо дарувати і надалі, не виключено, що наступним щасливцем стане той, хто зараз лайкає цей пост).
20 лютого нова драма Марини Каранди – «Давній дивний данець» – про відомого письменника Ганса Крістіана Андерсена прозвучала з вуст акторів театру «EX LIBRIS». Читали на філфаці, у 410 аудиторії, все у той час, коли у повітрі бриніло тривожне питання: чи буде війна? Говорити про світле завжди необхідно, а в темні часи ця потреба зростає в рази! Мріяли поставити виставу, де зло висміювалося б тонко, через твори казкаря. Одночасно хотіли поповнити магістральний вектор репертуару театру – біографічні драми, де поряд із Лесею Українкою, Паганіні, Бетховеном та Довженком тепер знаходився б й усміхнений казкар Ганс Андерсен. Можливо, нові студійці оживлять цього дивака у наступних сезонах.
У планах було випустити до 9 травня глибоку і щемну виставу – “Ніч Гельвера”, про долю жінки та її названого дорослого сина з особливими потребами у часи Другої світової війни. Текст сучасного польського драматурга Роберта Вілквіста вже розібрали, розвели всі мізансцени і навіть з Ольгою Польгуй вивчили “Ріо-ріту”… Але сталося все всупереч планам.
Війна поламала плани, розкидала великий колектив (нас було майже 30) по світу. Але це не зламало, власне, нас. У місті Тлумач Івано-Франківської області художня керівниця Марина Каранда і актор Влад Шмай навіть під час евакуації знайшли можливість створити “Театр юного переселенця”. До Великодня у інклюзивно-ресурсному центрі було презентовано одноактну виставу під назвою «Мораліте про Карліто». Унікальність полягала у тому, що арт-терапевтично поєдналися у виставі зусилля батьків та дітей із різних куточків України та навіть різні техніки театру – ляльок та драматично-музичного театру.
Раді сповістити, що у цьому сезоні завдяки видавництву Scriptorium і її очільниці Світлані Шуміло світ побачила книга «Мандри літературними морями», де зібрано драматичні твори, написані спеціально для театру «EX LIBRIS» за останні п’ять років нашою керівницею. 29 січня та 29 червня відбулися презентації, доповнені елементами театралізованої читки п’єси «Букініст». Гості отримали змогу насолодитись акторською грою, музикою, співом та невимушеним спілкуванням з колективом, дізнатись про залаштункові театральні таємниці.
Завершився сезон неординарно: 22 липня відомому чернігівському історикові Ервіну Мідену знадобилась допомога у проведенні екскурсії на Валу міста Чернігова, і театр «EX LIBRIS» залюбки погодився наповнити розповідь інтерактивом, зрежисованим нашим добрим професійним покровителем – Євгеном Бондарем. Біля Борисоглібського собору на глядачів чекав розбійник Малєй, який за певну суму все ж згодився відкласти розбишацтво та стати за охоронця. Біля погруддя Мазепі людей чекав, ви не повірите, сам живісінький гетьман. Біля будинку полкової канцелярії на нього очікував привид коханої Мотрі Кочубей, яка була експресивною і запальною.
Ось так, попри всі перепони та негаразди, театр «EX LIBRIS» завжди знаходить можливість нести змістовну творчість у світ. Дев’ятий театральний сезон виявився і трагічним, і наповненим життям. Війна нагло вкрала у нас прекрасного актора, майстра сценографії та освітлення Павла Єременка, який пішов до лав тероборони і загинув у березні. Ми відчуваємо потребу створити театральний культурний фронт, зібрати людський творчий ресурс і працювати над новими сучасними українськими виставами. Хто з молодих і сміливих має жеврину спільних відчуттів – ми вам сердечно раді. Навчимо, підтримаємо, роздмухаємо вашу креативність. За подробицями мистецького процесу можна слідкувати у нашій офіційній групі на фейсбуці або у інстаграм. З питань організації неформального театрального навчання звертайтеся прямо до пані Марини чи нас, акторів. На цьому не прощаємось, а лише говоримо «побачимось». Прем`єра не за горами, а отже зустрінемося у новому, десятому – ювілейному театральному сезоні