Акредитація в деталях: що значить акредитована спеціальність? Як і коли проходить акредитація? Навіщо? Чому вона важлива?
Коротко:
Акредитація – це процедура, за якої освітні програми (ОП) перевіряються на дотримання навчальних стандартів.
Наприклад: спеціальність 014.02 акредитована і тому всі здобувачі освіти мають право навчатись на ній і отримати диплом.
Поняття:
Акредитація – це процедура надання вищому навчальному закладу певного типу права провадити освітню діяльність, пов’язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації, відповідно до вимог стандартів вищої освіти, а також до державних вимог щодо кадрового, науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення.
Рівень акредитації — рівень спроможності закладу вищої освіти певного типу проводити освітню діяльність, пов’язану зі здобуттям вищої освіти та кваліфікації.
Акредитований напрям — напрям, за яким заклад вищої освіти певного типу отримав право проводити освітню діяльність, пов’язану зі здобуттям вищої освіти та кваліфікації.
Акредитована спеціальність — спеціальність відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня, за якою заклад вищої освіти певного типу отримав право проводити освітню діяльність, пов’язану зі здобуттям вищої освіти та кваліфікації.
Акредитація закладу вищої освіти — процедура надання закладу вищої освіти певного типу права проводити освітню діяльність, пов’язану зі здобуттям вищої освіти та кваліфікації, відповідно до вимог стандартів вищої освіти, а також до державних вимог щодо кадрового, науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення.
Порядок проведення акредитації:
1. Акредитація вперше проводиться, як правило, упродовж останнього року навчання першого набору здобувачів вищої освіти за освітньою програмою.
2. Заклади вищої освіти у період з 1 червня по 1 серпня кожного року в електронній формі попередньо повідомляють Національне агентство про намір акредитувати освітні програми в наступному навчальному році. До 1 вересня кожного року Національне агентство складає графік прийняття заяв про акредитацію і відкриває доступ до електронного кабінету, через який заклад вищої освіти подаватиме відповідні матеріали для акредитації.
3. Наступна (чергова) акредитація проводиться впродовж останнього року строку дії сертифіката про акредитацію або протягом строку дії умовної (відкладеної) акредитації. У разі непроведення чергової акредитації до завершення строку дії сертифіката про акредитацію чи строку дії умовної (відкладеної) акредитації така акредитація проводиться у тому самому порядку, що вперше.
4. Заклад вищої освіти, який бажає акредитувати освітню програму, подає до Національного агентства такі матеріали для акредитації в електронному вигляді, засвідчені кваліфікованим електронним підписом відповідальної особи або кваліфікованою електронною печаткою закладу вищої освіти:
- заяву про проведення акредитації освітньої програми;
- затверджені в установленому порядку освітню програму та навчальний план за цією програмою;
- відомості про самооцінювання освітньої програми відповідно до Критеріїв та документи, що підтверджують наведену в них інформацію;
- рецензії та відгуки роботодавців (за наявності).
5. Матеріали для акредитації подаються в електронній формі через офіційний портал Національного агентства. Усі документи щодо проведення акредитації формуються в акредитаційну справу, яка ведеться в електронному вигляді.
6. Упродовж п’яти робочих днів із дня реєстрації заяви про проведення акредитації призначається склад експертної групи, яка проводить акредитаційну експертизу, визначається строк її роботи, у тому числі дати виїзду експертної групи до відповідного закладу вищої освіти та кінцевий термін подання звіту експертної групи. Одночасно визначається працівник секретаріату Національного агентства, відповідальний за супроводження акредитаційної експертизи і підготовку методичних рекомендацій для експертів перед їхнім виїздом до закладу вищої освіти.
7. Експертна група для проведення акредитаційної експертизи освітньої програми формується у складі керівника та двох експертів, у тому числі одного експерта з числа здобувачів вищої освіти. Вимога щодо включення до складу експертної групи експерта з числа здобувачів вищої освіти не розповсюджується на випадки акредитації освітніх програм за галуззю знань 25 «Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону».
8. Наказ про призначення експертної групи надсилається керівнику закладу вищої освіти, програма якого акредитується, а також гаранту відповідної освітньої програми. За обґрунтованою заявою закладу вищої освіти, зокрема у разі наявності конфлікту інтересів або обставин, які дають підстави для обґрунтованого припущення про упередженість експерта, останній може бути відкликаний зі складу експертної групи з одночасною заміною на іншого експерта.
10. Керівнику та членам експертної групи надсилаються матеріали акредитаційної справи в електронному вигляді для попереднього вивчення. Під час попереднього вивчення матеріалів акредитаційної справи кожний член експертної групи має право отримувати додаткову інформацію від закладу вищої освіти на свій запит.
11. Виїзд експертної групи до закладу вищої освіти здійснюється згідно з програмою, узгодженою керівником експертної групи та керівником закладу вищої освіти та/або гарантом освітньої програми не пізніше ніж за три робочих дні до його початку. Тривалість виїзду експертної групи до закладу вищої освіти не може перевищувати трьох днів.
12. На час проведення виїзду до закладу вищої освіти члени експертної групи звільняються від виконання обов’язків за місцем роботи або навчання. Керівники закладів освіти, підприємств, установ та організацій, працівники або здобувачі вищої освіти яких беруть участь в акредитаційній експертизі, сприяють участі таких працівників або здобувачів вищої освіти в акредитаційній експертизі та інших заходах Національного агентства.
13. За результатами вивчення відомостей про самооцінювання та інформації, зібраної під час виїзду до закладу вищої освіти, експертна група складає обґрунтований звіт про результати акредитаційної експертизи.
14. Звіт підписується всіма членами експертної групи. Член експертної групи, який повністю або частково не погоджується зі звітом, має право підписати його з окремою думкою, яка долучається до звіту і є його невід’ємною частиною.
15. Звіт подається керівником експертної групи до Національного агентства не пізніше ніж за десять робочих днів після завершення роботи безпосередньо в закладі вищої освіти в електронному вигляді. Секретаріат Національного агентства впродовж двох робочих днів надсилає звіт в електронному вигляді керівнику закладу вищої освіти.
16. Керівник закладу вищої освіти має право впродовж трьох робочих днів із дня отримання звіту надати Національному агентству мотивовані зауваження до звіту, які можуть містити, у тому числі, відомості щодо порушення експертною групою процедури проведення акредитації.
17. У день подання зауважень до звіту або на наступний день після завершення строку для подання таких зауважень секретаріат Національного агентства надає доступ до матеріалів акредитаційної справи членам відповідної галузевої експертної ради (далі – ГЕР). Для підготовки проєкту експертного висновку голова ГЕР призначає доповідача з числа членів відповідної ГЕР.
18. Доповідач на основі матеріалів акредитаційної справи впродовж трьох робочих днів із дня його призначення забезпечує підготовку проєкту експертного висновку ГЕР, який має містити обґрунтовану пропозицію щодо прийняття Національним агентством рішення про надання акредитації (умовної. Акредитації, зразкової).
19. Акредитаційна справа та проєкт експертного висновку розглядаються на засіданні ГЕР, яке ухвалює одне з таких рішень:
- про схвалення експертного висновку ГЕР і направлення акредитаційної справи на розгляд Національного агентства;
- про подання Національному агентству обґрунтованої пропозиції щодо призначення повторної акредитаційної експертизи. Засідання ГЕР може у встановленому порядку проводитися дистанційно.
Прийняття рішення про акредитацію:
1. Експертний висновок ГЕР або пропозиція щодо призначення повторної акредитаційної експертизи розглядається на засіданні Національного агентства.
2. У разі згоди із пропозицією, що міститься в експертному висновку ГЕР, Національне агентство ухвалює одне з рішень, передбачених пунктами 3.3-3.4 цього Положення.
У разі незгоди із пропозицією, що міститься в експертному висновку ГЕР, Національне агентство має право ухвалити рішення про призначення повторної акредитаційної експертизи.
У разі незгоди з пропозицією ГЕР про призначення повторної акредитаційної експертизи Національне агентство має право ухвалити одне з рішень, передбачених пунктами 3.3-3.4 цього Положення.
3. Рішення про акредитацію освітньої програми ухвалюється за умов, якщо освітня програма відповідає усім критеріям за рівнями «А» або «В».
У випадку, якщо відповідність за рівнем «А» встановлена щодо 5 і більше критеріїв, рішення про акредитацію освітньої програми ухвалюється із визначенням «зразкова».
Рішення про умовну (відкладену) акредитацію ухвалюється, якщо встановлена відповідність за рівнем «Е» щодо одного або двох критеріїв і за жодним із критеріїв не встановлена відповідність за рівнем «Е».
У випадку ухвалення рішення про акредитацію освітньої програми, у т. ч. з визначенням «зразкова», умовну (відкладену) акредитацію, Національне агентство видає закладу вищої освіти сертифікат про акредитацію, умовну (відкладену) акредитацію, відповідно, і вносить відповідну інформації до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Сертифікат про акредитацію вперше видається строком на п’ять років, а при другій та наступних акредитаціях – строком на 10 років. Сертифікат про умовну (відкладену) акредитацію видається строком на 1 рік.
4. Рішення про відмову в акредитації ухвалюється, якщо принаймні за одним критерієм встановлена відповідність за рівнем «Б» або встановлена відповідність за рівнем «Е» щодо трьох і більше критеріїв.
У разі прийняття рішення про відмову в акредитації заклад вищої освіти може подати документи для акредитації цієї ж освітньої програми відповідно до процедури, яка викладена в цьому Положенні, наступного навчального року. У такому випадку експертна група зобов’язана підтвердити, що недоліки, виявлені під час акредитаційної експертизи, яка призвела до рішення про відмову в акредитації відповідної програми, усунуті.
Незалежно від встановленого рівня відповідності критеріям Національне агентство приймає рішення про відмову в акредитації у разі:
1) виявлення у поданих для акредитації документів завідома недостовірних відомостей;
2) відмови закладу вищої освіти у допуску експертної групи під час виїзду до закладу вищої освіти, створення закладом вищої освіти перешкод для роботи експертної групи, інших протиправних або недобросовісних дій закладу вищої освіти, які унеможливили проведення акредитаційної експертизи;
3) встановлення на підставі поданих документів таУабо під час виїзду до закладу вищої освіти достатніх підстав вважати, що освітній процес за освітньою програмою є удаваним (фіктивним).
5. Рішення про призначення повторної акредитаційної експертизи приймається:
1) у разі незгоди Національного агентства із експертним висновком ГЕР;
2) якщо акредитаційна експертиза була проведена із порушенням встановленої цим Положенням процедури;
3) якщо наявні підстави вважати, що експертна група у звіті дійшла явно необгрунтованих висновків.
У разі прийняття рішення про призначення повторної акредитаційної експертизи процедура акредитації проводиться без додаткової оплати від закладу вищої освіти.
Повторна акредитаційна експертиза розпочинається з етапу формування експертної групи наказом Голови Національного агентства. Для повторної акредитаційної експертизи експертна група формується в складі керівника, яким призначається один з членів Національного агентства, та чотирьох експертів, у тому числі одного експерта з числа здобувачів вищої освіти. До складу такої експертної групи не можуть включатися члени експертної групи, що проводили попередню акредитаційну експертизу.
Повторна акредитаційна експертиза проводиться відповідно до процедури, яка викладена в цьому Положенні починаючи з пункту 2.8, зокрема включаючи
підготовку і розгляд експертного висновку ГЕР і ухвалення Національним агентством рішення відповідно до пунктів 3.3 і 3.4 цього Положення.
6. У випадку проведення одночасної акредитації групи освітніх програм у межах однієї спеціальності Національне агентство може ухвалити однакові або різні рішення стосовно кожної з освітніх програм, щодо якої проведена акредитаційна експертиза.
7. Керівник закладу вищої освіти та/або гарант програми, а також керівник і члени експертної групи запрошуються на засідання ГЕР (крім тих, що проводяться дистанційно) і на засідання Національного агентства, під час яких розглядається відповідна акредитаційна справа.
8. Для забезпечення відкритості та прозорості акредитаційного процесу:
1) на офіційному веб-сайті закладу вищої освіти оприлюднюються:
- звіт про самооцінювання освітньої програми, що оприлюднюється не пізніше 5 робочих днів з дня подання до Національного агентства матеріалів на акредитацію;
- рішення про акредитацію або відмову в акредитації освітньої програми, експертний висновок відповідної ГЕР, звіт експертної групи, що оприлюднюються впродовж 10 робочих днів після прийняття рішення Національним агентством;
2) на офіційному веб-сайті Національного агентства публікуються:
- наказ про затвердження складу експертної групи для проведення акредитаційної експертизи, що розміщується не пізніше наступного робочого дня після його підписання;
- рішення про акредитацію або відмову в акредитації освітньої програми, експертний висновок відповідної ГЕР, звіт експертної групи, що оприлюднюється упродовж 10 робочих днів після прийняття рішення Національним агентством.
Всі деталі ви знайтеде в Положенні про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти.