Шлях до якості: оновлення освітньої програми бакалаврського рівня “Середня освіта (Англійська мова та зарубіжна література)”

8 травня 2025 року на розширеному засіданні кафедри іноземної філології та освітніх технологій Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка відбулося обговорення змін до освітньо-професійної програми «Середня освіта (Англійська мова та зарубіжна література)» першого рівня вищої освіти. Ініціаторами обговорення стали члени робочої групи, представники стейкґолдерів, серед яких були педагоги-практики, здобувачі освіти та представники органів управління у сфері освіти.
Ключові зміни та пропозиції:
З доповіддю виступила гарант ОПП, доцент Т.О. Стеченко, яка представила комплекс пропозицій, що охоплюють організаційні, методичні, навчальні та наукові аспекти функціонування програми. Серед основних змін:
- –зміна шифру спеціальності відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1021 від 30.08.2024 р. Новий шифр – А4 Середня освіта, спеціалізація – А4.021 Англійська мова та зарубіжна література;
- –оновлення складу робочої групи з розробки програми;
- –затвердження переліку рекомендованих вибіркових компонентів, що будуть включені до індивідуального навчального плану студентів у 2025-2026 навчальному році;
- –запровадження нової освітньої компоненти «Базова військова підготовка», яка сприятиме формуванню загальнокультурної, соціальної та громадянської компетентності студентів.
Урахування рекомендацій експертної групи
Аналіз зарубіжних освітніх програм
Доцент О.А. Мацнєва презентувала аналітичний огляд зарубіжних програм відповідного спрямування щодо тривалості навчання, структури, змісту, компонентів і вимог до вступників. Зокрема, наголошено на переважній трирічній моделі (180 ECTS), наявності розподілу за трьома блоками: мовна підготовка, літературознавство та педагогічна освіта. Також зазначено, що у більшості програм обов’язковим є написання бакалаврської роботи.
Аналіз дисциплін та змістовне наповнення
Під час обговорення було акцентовано увагу на потребі вдосконалення й оновлення робочих програм навчальних дисциплін. Крім того, викладач Н.М. Гайдай звітувала про внесення змін до робочої програми курсу практичної граматики 3 курсу (5 семестр), зокрема змінено структуру курсів, додано пояснення щодо повторення тем (модальні дієслова, безособові форми), що відповідає принципу циклічності в навчанні.
Посилення літературознавчої складової ОПП
Ст. викладач М.В. Радченко презентувала діяльність літературного гуртка «Слово», який охоплює тематику зарубіжної літератури, методики її викладання, аналітичного читання та науково-творчої діяльності студентів.
Актуалізація джерельної бази
В.о.завкафедрою, доц. О.М. Тютюнник здійснено аналіз робочих програм навчальних дисциплін щодо актуальності рекомендованої літератури та виявлено застарілі джерела у робочих програмах деяких дисциплін, що втратили науку відповідальність. Було запропоновано оновити ці списки з урахуванням нових досліджень і методичних підходів.
Підвищення рівня академічної мобільності
Гарант ОП, доцент Т.О. Стеченко звітувала про розроблення плану заходів для активізації участі здобувачів у програмах міжнародної академічної мобільності (організацію зустрічей з випускниками, публікації на кафедральних ресурсах, комунікація через групові чати).
Працевлаштування випускників і міжнародна мобільність
Важливою темою засідання стало обговорення працевлаштування випускників. Гарант ОПП Т.О. Стеченко звітувала про запровадження системного моніторингу кар’єрної траєкторії та відображення інформації на офіційному сайті університету/факультету.
Доцент Т.О. Стеченко озвучила плани щодо організації інформаційних зустрічей, активізації роботи соціальних мереж та консультацій студентів з відділом міжнародних зв’язків.
Урахування рекомендацій галузевої експертної ради
В.о.завкафедри, доц. О.М.Тютюнник надала інформацію про:
- -заплановане оновлення робочих програм, силабусів та змісту компонентів ОП;
- -запровадження наукових ініціатив з літературознавчої тематики;
- -внесення пропозицій для заохочення студентів до наукової діяльності та її апробації;
- -незначне підвищення публікаційної активності НПП випускової кафедри у журналах категорій А і Б.
Гарант ОПП, доцент Т.О. Стеченко звітувала про:
- -узгодження формулювання освітньої та професійної кваліфікації в програмі та навчальному плані, виправлення технічних помилок в профілі ОП, оновлення підходу до рецензування програми;
- -посилення інформування студентів щодо визнання результатів неформальної освіти, розширення переліку відповідних можливостей;
- -розгляд можливості запровадження кваліфікаційної роботи як форми підсумкової атестації здобувачів;
- -пропозиції щодо уніфікації презентації вибіркових компонентів та забезпечення умов для осіб з особливими освітніми потребам.
За результатами обговорення всі запропоновані зміни та рекомендації були одностайно підтримані учасниками засідання. Внесення відповідних змін до освітньо-професійної програми «Середня освіта (Англійська мова та зарубіжна література)» спрямоване на підвищення якості підготовки фахівців, посилення наукового, методичного та практичного компонентів, а також розширення академічних і професійних перспектив для здобувачів вищої освіти.
Щиро дякуємо всім учасникам розширеного засідання кафедри іноземної філології та освітніх технологій, які долучилися до обговорення, внесли конструктивні пропозиції та поділилися цінним досвідом.
Злагоджена робота команди над оновленням ОП “Середня освіта (Англійська мова та зарубіжна література)” забезпечує її відповідність сучасним академічним стандартам, суспільним запитам і міжнародним практикам. Наступний етап – реалізація намічених змін, впровадження рекомендацій та подальша співпраця задля підготовки висококваліфікованих педагогів нового покоління.
Дякуємо за небайдужість, фаховість і спільне прагнення до вдосконалення!
Автор тексту – Тетяна Стеченко
