Полілог культур: сучасна українська журналістика

24 квітня 2025 року відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Полілог культур: філологічна та культурологічна освіта в контексті сталого розвитку».
Пленарне засідання почалося із натхненного слова співорганізаторів і засновників заходу. На ньому виступили: Янковський Степан Владиславович, Жила Світлана Олексіївна, Москалець Олена Олександрівна та інші науковці.
Конференціявиявилася надзвичайно насиченою та охоплювала широкий спектр тем, пов’язаних із філологією, журналістикою, мистецтвом і сучасними викликами інформаційного простору. Доповідачі, серед яких були як досвідчені науковці, так і молоді дослідники, представили ґрунтовні виступи, що викликали жвавий інтерес авдиторії.
Секції 6, що мала назву «Сучасна українська журналістика: освітній та соціокультурний аспекти», понад 50 учасників.
Розпочав конференцію професор Василенко М. К. доповіддю «Порівняльні характеристики підготовки філологів і журналістів у магістратурі українських університетів», Він детально описав діяльність журналістів, звернувши увагу на виклики, із якими вони стикаються, та важливість їхньої роботи в сучасних умовах. Цей виступ задав тон конференції, підкресливши значення медіа в суспільстві. Аналіз і глибокі висновки науковця зацікавили присутніх, спонукали до роздумів.
Потім виголосила доповідь доктор мистецтвознавства, професор Зосім Ольга Леонідівна. Її дослідження «Академічна музика в сучасних українських медіа» підкреслило важливість взаємодії високого мистецтва й масової культури в контексті інформаційного простору. Доповідач присвятила свою доповідь музичному мистецтву та його відображенню в українській пресі. Вона представила історичний огляд розвитку української журналістики, звернувши увагу на статті, пов’язані з музичною галуззю. Її виступ був цікавим завдяки наочним прикладам і глибокому аналізу.
Відтак представила свою розвідку доктор філологічних наук, професор Навальна Марина Іванівна. Тема її доповіді – «Нові засоби експресивності в масмедійному дискурсі». Доповідач наголосила, що нині ці засоби є способом ідентифікації та самовираження, оскільки, наприклад, триває тенденція до творення позивних військових. Професор зосередилася на позивних військових у контексті російсько-української війни, продемонструвавши, як мова медіа відображає сучасні реалії. Її аналіз був актуальним і викликав жваву дискусію.
Не менш ґрунтовні – виступи магістрантів 1 курсу філологійного факультету Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка. Федорова Ганна Миколаївна висвітлила надзвичайно актуальну тему «Антифейкові ресурси в умовах визвольної російсько-української війни», аргументовано наголосила на важливості критичного мислення. Вона навела переконливі приклади фейкової інформації та запропонувала дієві способи запобігання її поширенню. Цей виступ був особливо цінним для молоді, адже підкреслив важливість критичного мислення в інформаційному просторі. Бєдна Алла Анатоліївна виступила з дослідженням «Порушення журналістських стандартів у ЗМІ під час війни». Денисенко Олександра Олександрівна презентувала доповідь «Кримінальні хроніки на ютубі: новаційний зміст, традиційно-модерна форма». Ці дослідження об’єднує глибокий аналіз інформаційної дійсності воєнного часу.
Особливу атмосферу секції створювала уважна й зацікавлена присутність студентів – філологів і журналістів. Усі охочі мали можливість поставити запитання до доповідачів. Отже, завдяки таким заходам народжується поштовх до глибоких роздумів, нових пошуків, відкриттів. Конференція стала основою для активного міждисциплінарного діалогу, спрямованого на пошук інноваційних шляхів у розвитку гуманітарної освіти, що відповідає сучасним суспільним викликам.
Текст Катерини Труби, Тетяни Хомич.


