Філологічний факультет

Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка

Виклики українськомовного сьогодення

        5 листопада студенти-магістранти філологічного факультету Національного  університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка (спеціальність 014.01 Середня освіта (Українська мова і література)) разом із Тетяною Леонідівною Хомич долучилися до V Осінньої школи Сковородинівської академії молодих учених  та прослухали доповідь «Українська мова у вимірах сьогодення: тенденції, виклики, ризики». Тема стосувалася безперечної актуальності та позачасової важливості рідного слова, яке пронизує освіту, науку, культуру.

 Доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри українознавства і лінгводидактики ХНПУ імені Г. С. Сковороди  Маленко Олена Олегівна доклала всіх зусиль, щоб охарактеризувати глобалізаційні та національні процеси: ризики втрати та динаміка повернення «свого». Зокрема, доповідач охопила питання сфери походження активного входження запозичень в українську мову  (фейсбук – фейсбучник/фейсбучниця/фейсбучитися/фейсчубитися), творення українських граматичних форм як маркер адаптованості запозичення в нашій мові (Zoom –зум/зумитися/зазумлений). Поговорили про переваги запозичень (надлишкові запозичення), прояви мовного пуризму, а також заміну кальок. Не оминули й питання доречності використання фемінітивів ув українській мові. Окрім доповіді Олени Олегівни, слухачі мали змогу насолодитися цікавим візуальним матеріалом: на прозірках було наведено цінні приклади до кожного з питань, яке розглядали.

Пані Олена продемонструвала глибоке розуміння сучасного стану української мови, її викликів та перспектив розвитку. Виступ був підкріплений фактами, цікавими прикладами, що додало йому ваги та переконливості. Доповідач використовувала різноманітні прийоми подання інформації, ставила запитання до слухачів, що зробило виступ динамічним та цікавим.

Авдиторію найбільше зацікавила інформація про актуальність теми «Заміни калькованих виразів». Це питання є надзвичайно важливим для збереження чистоти та самобутності української мови.  Адже калькування не лише спотворює її структуру, але й збіднює лексичне багатство. Заміна таких виразів на автентичні українські аналоги сприяє збереженню національного колориту мови та її подальшому розвитку. У сучасному світі, коли українська мова стикається з потужним впливом іноземних мов, особливо англійської, питання збереження її чистоти набуває першочергового значення.

Наприкінці учасники мали змогу поспілкуватися з Оленою Олегівною та поставити їй низку важливих питань.

Отже, важливо розуміти сучасний стан мови та акцентувати, щоб наше мовлення було граматично правильним та відповідало нормам української мови.

Текст Лашук Вероніки, Черненької Юлії